Aktivní záloha
Aktivní záloha
Pokud jste občanem nebo vojákem v záloze, můžete se v době míru stát vojákem v aktivní záloze ozbrojených sil ČR. Pokud se chcete stát vojákem v aktivní záloze, musíte podat žádost o zařazení do aktivní zálohy, která se současně považuje za žádost o dobrovolné převzetí výkonu branné povinnosti.
Jako voják v aktivní záloze se budete v době míru připravovat na plnění úkolů ozbrojených sil ČR nebo tyto úkoly plnit, a to na území ČR - zejména záchranné práce při živelních pohromách, střežení objektů důležitých pro obranu ČR, asistenční pomoc Policii ČR apod. nebo i mimo území ČR v rámci zahraničních misí.
Vyslat vojáka v aktivní záloze do zahraničí lze pouze s jeho prokazatelným souhlasem.
Bližší informace k této službě najdete v § 5 zákona č. 585/2004 Sb., o branné povinnosti a jejím zajišťování (branný zákon) a § 33 zákona č. 45/2016 Sb., o službě vojáků v záloze a také na webových stránkách Armády ČR.
Týká se vás to, pokud:
Jste občanem nebo vojákem v záloze a máte zájem se dobrovolně připravovat na plnění úkolů ozbrojených sil ČR nebo tyto úkoly plnit.
Podmínkami zařazení do aktivní zálohy je dosažení věku 18 let, státní občanství ČR, zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost, splnění kvalifikačních předpokladů, nepodporování, nepropagování nebo nesympatizování s hnutím, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, náboženskou anebo rasovou zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob a potřeba ozbrojených sil ČR.
Jaký má služba benefit?
Vedle svého civilního zaměstnání máte jako voják v aktivní záloze možnost po určitou dobu v kalendářním roce vykonávat vojenskou činnou službu (připravovat se na plnění úkolů ozbrojených sil ČR formou vojenských cvičení nebo je plnit v rámci služby v operačním nasazení). Za tuto službu České republice vám náleží tyto hlavní benefity:
- Peněžní náležitosti vojáka v aktivní záloze
- Služné - vojákovi v aktivní záloze za dobu služby a kalendářní den následující po jejím ukončení náleží služné podle hodnosti stanovené pro služební místo, na kterém je služebně zařazen, ve výši odpovídající tarifu vojáka z povolání (k 1. 8. 2023 měsíčně je to např. u svobodníka 30 310 Kč, rotmistra 41 410 Kč, poručíka 44 290 Kč, majora 64 490 Kč).
- Příplatek za službu v zahraničí - vojákovi v aktivní záloze vyslanému do zahraniční operace náleží po dobu služby v zahraničí příplatek za službu v zahraničí ve výši 500 až 2 500 Kč denně. Tato hranice se zvyšuje až na dvaapůlnásobek, pokud je voják vystaven vysokému riziku ohrožení života nebo zdraví spojenému s vedením bojové činnosti v prostoru zahraniční operace.
- Zvláštní příplatek - vojákovi v aktivní záloze, který vykonává službu v podmínkách spojených s mimořádnou neuropsychickou zátěží, rizikem ohrožení života nebo zdraví, přísluší zvláštní příplatek ve výši 600 až 8000 Kč měsíčně.
Vojákovi v aktivní záloze, který střídavě vykonává službu:
a) ve dvousměnném režimu výkonu služby, navíc náleží příplatek ve výši 400 Kč měsíčně,
b) ve třísměnném režimu výkonu služby, navíc náleží příplatek ve výši 800 Kč měsíčně,
c) v nepřetržitém režimu výkonu služby, navíc náleží příplatek ve výši 1000 Kč měsíčně, nebo
d) v nepřetržitém režimu výkonu služby, ve kterém doba mezi začátkem a koncem stanovené doby výkonu služby přesahuje 15 hodin, navíc náleží příplatek ve výši 1200 Kč měsíčně.
Vojákovi, který má rozvrženu základní týdenní dobu služby rovnoměrně a v kalendářním měsíci vykonal službu ve dvousměnném, třísměnném nebo nepřetržitém režimu výkonu služby v rozsahu alespoň 80 hodin, náleží za tento měsíc příplatek jako vojákovi, který střádavě vykonává službu. - Náborový příspěvek - vojákovi v aktivní záloze, který dokončil vojenskou přípravu k získání základních vojenských znalostí a dovedností a nebyl po jejím dokončení hodnocen jako nevyhovující, lze, podle místa výkonu služby a druhu činnosti vykonávané na služebním místě, na kterém je služebně zařazen, přiznat při prvním zařazení do aktivní zálohy náborový příspěvek ve výši 30000 Kč za každý celý rok zařazení do aktivní zálohy.
- Stabilizační příspěvek - vojákovi v aktivní záloze, který je znovu zařazen do aktivní zálohy, lze, podle místa výkonu služby a druhu činnosti vykonávané na služebním místě, na kterém je služebně zařazen, přiznat stabilizační příspěvek ve výši 2000 Kč za každý celý kalendářní měsíc doby, na kterou je voják zařazen do aktivní zálohy.
- Odměna - vojákovi v aktivní záloze, který konal v kalendářním roce vojenskou činnou službu v celkovém rozsahu alespoň 14 dnů nebo službu v operačním nasazení, náleží odměna ve výši 18000 Kč ročně. Vojákovi v aktivní záloze se odměna při výsledku služebního hodnocení velmi dobrý navyšuje o 6000 Kč a při výsledku výtečný se navyšuje o 9000 Kč.
Vojákovi v aktivní záloze náleží za každý kalendářní den, ve kterém konal vojenskou činnou službu, s výjimkou služby v operačním nasazení mimo území České republiky, zvýšená odměna, a to:- 171 Kč, je-li zařazen v aktivní záloze alespoň 2 roky;
- 214 Kč, je-li zařazen v aktivní záloze alespoň 4 roky;
- 257 Kč, je-li zařazen v aktivní záloze alespoň 7 let;
- 300 Kč, je-li zařazen v aktivní záloze alespoň 10 let, nebo
- 343 Kč, je-li zařazen v aktivní záloze alespoň 13 let.
- Motivační odměna - vojákovi v aktivní záloze, který při zařazení do aktivní zálohy studuje studijní program nebo jeho část na vysoké škole formou prezenčního studia a nedosáhl věku 26 let, náleží, pokud dokončil vojenskou přípravu k získání základních vojenských znalostí a dovedností a nebyl po jejím dokončení hodnocen jako nevyhovující, motivační odměna ve výši 6000 Kč.
- Proviantní náležitosti - voják aktivní v záloze ve službě má nárok na bezplatné stravování.
- Výstrojní náležitosti - voják v aktivní záloze ve službě má nárok na bezplatnou vojenskou výstroj k zabezpečení povinnosti nosit vojenský stejnokroj.
- Ubytování - voják v aktivní záloze ve službě má nárok na bezplatné ubytování ve vojenském ubytovacím zařízení. Pokud není možno poskytnout ubytování ve vojenském ubytovacím zařízení, je mu poskytnuto jiné přiměřené bezplatné ubytování.
- Rekondiční pobyt - vojákovi v aktivní záloze, který konal službu v zahraniční operaci po dobu nejméně 90 dnů v celku, může být poskytnut rekondiční pobyt v trvání 14 kalendářních dnů k upevnění zdravotního stavu. Rekondiční pobyt není výkonem vojenské činné služby. Rekondiční pobyt organizuje a náklady s ním spojené hradí Ministerstvo obrany.
- Finanční podpora zaměstnavateli - zaměstnavateli, který není organizační složkou státu nebo příspěvkovou organizací podle zákona upravujícího rozpočtová pravidla státního rozpočtu, jehož zaměstnanec zařazený do aktivní zálohy nekonal práci pro překážku v práci v obecném zájmu z důvodu povolání k výkonu plánovaného vojenského cvičení nebo plánované služby v operačním nasazení, vzniká právo na poskytnutí finanční podpory ve výši dvou třetin průměrné měsíční nominální mzdy v národním hospodářství naposledy zveřejněné Českým statistickým úřadem přede dnem nástupu vojenské činné služby. Zaměstnavatel jehož zaměstnanec zařazený do aktivní zálohy nekonal práci pro překážku v obecném zájmu z důvodu povolání k výkonu neplánovaného vojenského cvičení nebo neplánované služby v operačním nasazení, má za tuto dobu nárok na finanční podporu ve výši průměrné mzdy.
Bližší informace ke stanovení druhů služebních činností v závislosti na míře neuropsychické zátěže a pravděpodobnosti rizika ohrožení života nebo zdraví, a výši příplatku najdete v § 3 a příloze č. 1 nařízení vlády č. 59/2015 Sb., o služebních tarifech a o zvláštním příplatku pro vojáky z povolání, které je subsidiárně platné i pro vojáky v aktivní záloze.
Kdy službu řešit
Zařazení do aktivní zálohy můžete řešit kdykoliv, kdy se rozhodnete získat nebo prohloubit své vojenské vědomosti a dovednosti nebo zvýšit svou fyzickou zdatnost a přispět tak k prohloubení obranyschopnosti své vlasti.
Vyřízení služby
ElektronickyOsobně nebo poštou
Co potřebujete, pokud službu řešíte
Vyplněný online registrační formulář nebo vyplněnou žádost a čestné prohlášení.
Vzor žádosti naleznete na webových stránkách Armády ČR.
K žádosti musíte přiložit také čestné prohlášení o tom, že nepodporujete, nepropagujete nebo nesympatizujete s hnutím, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, náboženskou anebo rasovou zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob. Vzor čestného prohlášení naleznete na webových stránkách Armády ČR.
Kde a jak službu řešit
1. Registrační formulář můžete vyplnit online přímo na webových stránkách Armády ČR.
Po vyplnění formuláře budete vyzváni k tomu, abyste se dostavili na příslušné rekrutační místo, kde s vámi proběhne cílený pohovor týkající se ověření dalších podmínek stanovených zákonem pro zařazení do aktivní zálohy a upřesnění služebního místa, na které byste mohli být v aktivní záloze zařazeni. V rámci tohoto pohovoru napíšete i příslušnou žádost a čestné prohlášení.
2. Žádost spolu s čestným prohlášení můžete také přímo podat:
• e-mailem, nejlépe cestou místně příslušného rekrutačního místa či
• datovou schránkou, a to vždy místně příslušnému krajskému vojenskému velitelství.
Sídla rekrutačních míst a kontakty naleznete na webových stránkách Armády ČR.
Sídla krajských vojenských velitelství a kontakty naleznete na webových stránkách Armády ČR.
Po obdržení žádosti a čestného prohlášení budete vyzváni k tomu, abyste se dostavili na příslušné rekrutační místo, kde s vámi proběhne cílený pohovor týkající se ověření dalších podmínek stanovených zákonem pro zařazení do aktivní zálohy a upřesnění služebního místa, na které byste mohli být v aktivní záloze zařazeni.
1. + 2. Na závěr pohovoru budete odesláni k vojenskému poskytovateli zdravotních služeb za účelem lékařského posouzení vašeho zdravotního stavu a stanovení vaší schopnosti nebo neschopnosti vykonávat vojenskou činnou službu.
Jste-li občanem, pak na závěr posouzení Vašeho zdravotního stavu vydá příslušné krajské vojenské velitelství rozhodnutí o schopnosti nebo neschopnosti vykonávat vojenskou činnou službu. Po nabytí právní moci tohoto rozhodnutí a po ověření všech podmínek stanovených zákonem pro zařazení do aktivní zálohy vydá příslušné krajské vojenské velitelství rozhodnutí o Vašem zařazení nebo nezařazení do aktivní zálohy.
Jste-li vojákem v záloze, pak po ověření všech podmínek stanovených zákonem pro zařazení do aktivní zálohy vydá příslušné krajské vojenské velitelství rozhodnutí o Vašem zařazení nebo nezařazení do aktivní zálohy.
Do aktivní zálohy můžete být zařazeni na dobu nejdéle 5 let. Toto zařazení lze opakovat.
Využití sportovišť a sportovních zařízení AČR pro vojáky AZ
Náčelník Generálního štábu AČR vydal „Nařízení k zabezpečení výstavby a rozvoje Aktivní zálohy ozbrojených sil České republiky“ (Čj. MO 61360/2020-1122) a jeho doplněk (Čj. MO 251410/2022-7777). K uvedeným dokumentům vydal velitel Velitelství teritoria „Nařízení velitele Velitelství teritoria k zabezpečení výstavby a rozvoje Aktivní zálohy (Čj. MO 256573/2022-4305 ze dne 21. června 2022).
Na základě těchto nařízení je umožněno vojákům Aktivní zálohy využívat sportoviště a sportovní zařízení AČR v souladu s provozní dobou a provozními směrnicemi vojákům Aktivní zálohy. Vstup na sportoviště a do sportovních zařízení bude vojákům AZ umožněn po předložení služebního průkazu.