Historie
V období let 1918 až 1939 byla jako jedna z prvních legislativních norem nového státu přijata prozatimní ústava, zákon č. 37/1918 Sb. Následně v roce 1920 zákon č. 121/1920., kterým Národní shromáždění uvozuje ústavní listinu Československé republiky. V těchto prvních zákonech byla řešena rámcově a neúplně problematika obrany státu. Snaha obsáhnout všechny problémy obrany státu byla završena zákonem o obraně státu č. 131/1936 Sb. V tomto zákoně byla definována politika jak v době míru, tak i v době války. Branná politika zahrnovala přípravu branné moc, diplomacii, mobilizaci lidských a materiálních zdrojů, politickou, osvětovou a morální přípravu.
Na území ČSR působila zemská vojenská velitelství, která měla ve své podřízenosti mimo jiné i doplňovací okresní velitelství.
Pro potřebu mírového a válečného doplňování armády byl v poválečném období vytvořen orgán, který řídil veškerou činnost v této oblasti v rámci jednotlivých krajů. Na jejich úrovni byla vytvořena v roce 1949 krajská vojenská velitelství, která rozkazem ministra národní obrany armádního generála Alexeje Čepičky č. 52 z 27. listopadu 1953 byla transformována na krajské vojenské správy. Úkolem tohoto vytvořeného krajského vojenského správního úřadu bylo koordinovat činnost teritoriálních okresních vojenských správ a řídit strážní jednotky na teritoriu Olomouckého kraje, které střežily v míru hospodářsky důležité objekty.
Kromě koordinace a zabezpečování mírového a válečného doplňování armádních útvarů a zařízení plnilo Krajské vojenské velitelství mobilizační úkol vytvořením vlastních jednotek, které měly na teritoriu Olomouckého kraje v případě válečného konfliktu rozšířit střežení hospodářsky a válečně důležitých objektů a zabezpečovat teritorium proti diverzním akcím protivníka. Tento vojenský správní úřad byl od roku 1953 ještě třikrát reorganizován se změnou názvu.
Od 1. ledna 2003 bylo novelizaci zákona č. 218/1999 Sb., zřízeno 35 územních vojenských správ, jako vojenských správních úřadů prvního stupně a Hlavní doplňovací úřad Tábor, jako vojenský správní úřad druhého stupně. Na základě zákona č. 585/2004 Sb., bylo dnem 29. listopadu 2004 zřízeno 14 krajských vojenských velitelství s úkolem výkonu státní správy (výkon vojensko-správních činností prvního stupně) a zároveň plnění úkolů obrany státu ve stanoveném obvodu. Pro činnost krajského vojenského velitelství vydalo Velitelství sil podpory a výcviku Stará Boleslav s účinností od 1.1. 2005 "Působnost krajského vojenského velitelství v míru" Č.j. 3045-116/2004-2565-05 (POM-167), kde bylo dále stanoveno, že KVV plánuje a koordinuje plnění úkolů při řešení krizových situací, plánuje a zabezpečuje mobilizační přípravy a provádění mobilizace ve stanoveném rozsahu a projednává je s územními orgány státní správy a samosprávy, plánuje a provádí doplňování ozbrojených sil ČR mobilizačními zálohami, zabezpečuje péči o vojenské veterány, vojenské důchodce a rehabilitované včetně podpory činnosti vojenských zájmových sdružení na krajské úrovni.